Dairy Calendar... >> More

 

Shorthorn Sires UK... >> More

 

Great Yorkshire Show 2015

Great Yorkshire Show Champion: Churchroyd Peggy 19, by Marleycote Maverick

Great Yorkshire Show Champion: Churchroyd Peggy 19, from IRG Collins & Partners

Churchroyd Peggy 19th continues her winning streak at the Great Yorkshire Show 2015.

14-16th July 2015 | Judge: Meurig James

The seemingly unstoppable Churchroyd Peggy 19th was an obvious winner for Judge Meurig James at this year’s Great Yorkshire.  Meurig had “no hesitation” in making Peggy 19th the Supreme Champion Dairy Shorthorn as her “tremendous ring presence, correctness through the rump and her exemplary udder attachment made her a clear choice.

Shown by Ian Collins this Nejay Prince 4th daughter is continuously adding triumph after triumph to her show career.  Having just calved her second, merely a month ago she is now giving 42kgs daily with 4.31%F and 3.18%P.  IRG Collins and partners continued their success as they also secured the Reserve Champion with Churchroyd Pamela 15th by Churchroyd Victor.  This April third calver was classified VG89 as a two year old and she is currently giving 42kgs daily with 3.91%F and 3.32%P.  This is the first major win for Pamela 15th who won her class at Stafford 2014 as a junior cow in milk.  With a “superb mammary system and fantastic legs and feet” she complimented the judges Champion perfectly. 

Rounding out the Overall Championship was the heifer Champion as Honorable Mention, again from IRG Collins, Churchroyd Bronte Wildeyes 41st.  Having calved in January this heifer in milk “looks set to last the test of time with an excellent udder attachment”.  This Atwell Atom daughter is now back in calf to Lemon Grove Bellagio.

Further class results saw Shaun Dixon stand top of the Maiden heifer class with Shaunlea Geri 6th born in July 2014 by Hylite Barbwire Red.  “This calf was so stylish on parade, with great length and great potential she really was an outstanding class winner”.  Geri later went on to stand Honorable Mention in the Junior Championship.

The Reserve Junior Champion was Meurig’s second placed milk heifer Hutchinwood Lido Sweetrose 23rd from G & PS Fleetwood.  Having calved early March she is currently giving 28kgs daily and is back in calf to Churchroyd Wild Card.  This Nixis Lido daughter has already won Reserve Champion at Otley show this year and looks set to continue on to further success.   Out of Hutchinwood Kian Sweetrose 15th who won the dry cow class, this mother and daughter seem a formidable team as they claimed the top spot in the pairs class too.  Hutchinwood Kian Sweetrose 15th EX93 demonstrates the breeds longevity perfectly currently carrying her 6th not to mention “the scope and length of the cow was superb with beautiful bone quality in the legs”.

GG Baynes & Sons took first prize in the in calf heifer class with Marleycote Olive 17th by Morwick Lakeside King.  An animal that “had tremendous depth of rib and was very correct through the rump displaying great balance between strength and dairyness.”

Day two saw IRG Collins & Partners prosper in the Interbreed with Peggy 19th adding to her previous day’s success by taking the Reserve Supreme Champion ribbon for the second consecutive year.   Huge congratulations to the family who then went on to win the Interbreed Exhibitors bred pair with Peggy 19th and Pamela 15th.   Many congratulations to all the exhibitors who keep putting in the time and effort to make the show a fantastic success.

Results:

Maiden Heifer
1st   Shaunlea Geri 6 s. Hylite Barbwire Red - Shaun Dixon
2nd   Hutchinwood Sweetrose 29 s. Drisgol M Prince - G & P Fleetwood
3rd  Mossrigg Barrington Iris 2 s. Strickley Maximus -  J Fisher
4th  Mossrigg Barrington Duchess 7 s. Strickley Maximus - J Fisher
5th  Hutchinwood Robyn 7 s. Vande Dominant Red - G & P Fleetwood
6th  Kidstones Yana 10 s. Churchroyd Goldwin - A Wilkes
7th  Churchroyd Faye 11 s. Nejay Prince 4 - IRG Collins
8th  Bilbro Butterbur 2 s. Bilbro Barney - M Jackson

Heifer in Calf
1st  Marleycote Olive 17 s. Morwick Lakeside King - GG Baynes
2nd  Hutchinwood Lido Sweetrose 28 s. Nixis Lido - G & P Fleetwood
3rd  Bilbro Butterbur s. Bilbro Barney - M Jackson

Cow In Calf
1st  Hutchinwood Sweetrose 15 s. Kian - G & P Fleetwood
2nd  Churchroyd Heather 29 s. Jerom - IRG Collins & Partners
3rd  Dee Sparkle 4 s. Wilsbro Red Razzle - M Jackson

Heifer in Milk
1st  Churchroyd Bronte Wildeyes 41 s. Atwell Atom - IRG Collins & Partners
2nd  Hutchinwood Sweetrose 23 s. Nixis Lido - G & P Fleetwood
3rd  Marleycote Fleur 49 s. Kayl Outback - GG Baynes
4th  Kidstones Heather 5 s. Churchroyd Harry - A Wilkes
5th  Shaunlea Geri 3 s. Middle Emeralds Supreme - Shaun Dixon
6th  Churchroyd Butterbur 9 s. Atwell Atom - IRG Collins & Partners
7th  Irthingvale Empress 3 s. Drisgol Watzon - M Jackson
8th  Shaunlea Lillian 2 s. Marleycote Maverick - Shaun Dixon
9th  Irthingvale Tulip s. Llandovery Jinny’s Empire  - M Jackson

Junior Cow In Milk
1st  Churchroyd Peggy 19 s. Nejay Prince 4 - IRG Collins & Partners
2nd  Marleycote Songstress 17 s. Palmyra Tri Star Burdette - GG Baynes
3rd  Churchroyd Lady Walton s. Churchroyd Duke - IRG Collins & Partners
4th  Mossrigg Barrington Duchess 6 s. Marleycote Thunder - J Fisher

Senior Cow In Milk
1st  Churchroyd Pamela 15 s Churchroyd Victor - IRG Collins & Partners
2nd  Kidstones Lady Laura 8 s Churchroyd General Jack - A Wilkes
3rd  Hutchinwood Robyn 5 s. Churchroyd Ben - G & P Fleetwood
4th  Marleycote Olive 16 s. Hunday Major - GG Baynes
5th  Oxton Foggathorpe 689 s. Oceanbrae Logic Plato - Oxton Farms
6th  Dunham Wild Queen 59 s. Nejay Prince 3 - M Jackson

Production Inspection Class
1st  Churchroyd Pamela 15 s Churchroyd Victor - IRG Collins & Partners
2nd  Churchroyd Peggy 19 s. Nejay Prince 4 - IRG Collins & Partnerss
3rd  Churchroyd Heather 29 s. Jerom - IRG Collins & Partners
4th  Marleycote Olive 16 s. Hunday Major - GG Baynes
5th  Marleycote Songstress 17 s. Palmyra Tri Star Burdette - GG Baynes
6th  Churchroyd Lady Walton s. Churchroyd Duke - IRG Collins & Partners

Group Of Three
1st  IRG Collins & Partners
2nd  Messrs G & PS Fleetwood
3rd  GG Baynes & Sons
4th  IRG Collins & Partners
5th  Mr S E Dixon

Pair Of Animals
1st  Messrs G & PS Fleetwood
2nd  IRG Collins & Partners
3rd  GG Baynes & Sons
4th  IRG Collins & Partners
5th  Mr S E Dixon
6th  Mr J M Fisher
7th  Mr M J Jackson

Junior Championship
Champion:     Churchroyd Bronte Wildeyes 41 - IRG Collins & Partners
Reserve:         Hutchinwood Sweetrose 23 - G & P Fleetwood
Honorable:     Shaunlea Geri 6 - Shaun Dixon

Overall Championship
Champion:     Churchroyd Peggy 19 - IRG Collins & Partners
Reserve:         Churchroyd Pamela 15 - IRG Collins & Partners
Honorable:     Churchroyd Bronte Wildeyes 41 - IRG Collins & Partners

 

Great Yorkshire Show Reserve Champion: Churchroyd Peggy 19, by Nejay Prince 4

Great Yorkshire Show Reserve Champion: Churchroyd Pamela 15, from IRG Collins & Partners